Denne uken lanserte Megger en helt ny serie høyspentmeggere med 3 kategorier: ESSENTIAL, ADVANCED og EXPERT. Disse leveres med 5, 10 eller 15kV testspenning.

Spesielt MIT serien høyspent meggere har i flere tiår vært ansett som bransje standard og ensbetydende med kvalitet. Så hva er nytt med disse MARK2 meggerne? og hva har Megger gjort for å stadfeste sin posisjon som markedsleder?
Her er noen av de viktigste fordelene med MARK2 serien:
- høyere kortslutningsstrøm tilgjengelig! (viktig for å trigge små feil/kappeskader samt raskere oppladning av lange kabler og store kapasitanser)
- ny patentert PI Predictor funksjon som standard (reduserer tiden som trengs for å utføre Polariasjonsindeks (PI) tester med opptil 50 % eller mer, les mer om PiP her)
- ny patentsøkt Re>Act-test som sikrer bedre nøyaktighet i målinger og hindrer feil verdier (les mer om Re>Act-test nedenfor i denne artikkelen)
- bedre støyimmunitet for testing nær høyspentanlegg (les mer om støyimmunitet her)
- ny PDC test som gir en bredere og mer helhetlig vurdering av isolasjonens tilstand (les mer om PDC testing lengre ned i denne artikkelen)
- ekstra robust dobbel chassis design og CAT IV 1000V samt IP65
- stor lyssterk fargeskjerm for bedre avlesning
- dataoverføring via bluetooth i tillegg til USB

La oss se nærmere på den nye Re>Act test funksjonen. En Re>Act-test, også kjent som Reabsorption Current Test (reabsorpsjonsstrømtest), er en helt ny og unik testmodus som er patentsøkt av Megger. Den beskrives som en potensiell «game changer» innen DC-isolasjonstesting.
En Re>Act-test kan brukes både før og etter en isolasjonstest.
- Før en isolasjonstest: Den overvåker nivået av reabsorpsjonsstrøm som kommer ut av isolasjonen og indikerer for brukeren hvilken effekt dette vil ha på isolasjonstesten hvis den ble utført på det tidspunktet.
- Etter en isolasjonstest: Den kan overvåke utladningen av reabsorpsjonsstrømmen for å sikre at isolasjonen er fullt utladet. Dette er viktig for å forhindre en potensielt farlig returspenning.
De viktigste fordelene med Re>Act-modusen er at den:
- Sikrer at nøyaktige målinger blir gjort.
- Kan bidra til å forhindre at isolasjonstester feilaktig blir underkjent (f.eks. ved å unngå at reststrøm påvirker resultatet).
- Kan bidra til å forhindre at isolasjonstester feilaktig blir godkjent.
- Kan bidra til å forhindre at isolasjon blir etterlatt med en farlig returspenning.
Dernest skal vi se nærmer på den nye PDC test (Polarisation / Depolarisation Current testing) funksjonen. En PDC test er en mer omfattende Isolasjonsvurdering ved at den kombinerer flere tester. PDC-testen beskrives som å være «litt som å utføre en DAR (Dielectric Absorption Ratio), PI (Polarisation Index) og DD (Dielectric Discharge) testing alt i ett». Dette indikerer at den gir en bredere og mer helhetlig vurdering av isolasjonens tilstand.
- Mye brukt for spesialisert isolasjonstesting på aktiva som motorer/rorterende maskiner.
- Mer detaljert datainnsamling med komplett lade- og utladingsstrøm graf som gir detaljert innsikt i isolasjonens oppførsel over tid.
Kontakt Megger AS for mer informasjon om MARK2 serie meggere på telefon 22280040 eller per epost på adressen: post@megger.no
