Nye MARK2 serie høyspent isolasjonstester fra Megger. Hva er nytt?

Denne uken lanserte Megger en helt ny serie høyspentmeggere med 3 kategorier: ESSENTIAL, ADVANCED og EXPERT. Disse leveres med 5, 10 eller 15kV testspenning.

Spesielt MIT serien høyspent meggere har i flere tiår vært ansett som bransje standard og ensbetydende med kvalitet. Så hva er nytt med disse MARK2 meggerne? og hva har Megger gjort for å stadfeste sin posisjon som markedsleder?

Her er noen av de viktigste fordelene med MARK2 serien:

  1. høyere kortslutningsstrøm tilgjengelig! (viktig for å trigge små feil/kappeskader samt raskere oppladning av lange kabler og store kapasitanser)
  2. ny patentert PI Predictor funksjon som standard (reduserer tiden som trengs for å utføre Polariasjonsindeks (PI) tester med opptil 50 % eller mer, les mer om PiP her)
  3. ny patentsøkt Re>Act-test som sikrer bedre nøyaktighet i målinger og hindrer feil verdier (les mer om Re>Act-test nedenfor i denne artikkelen)
  4. bedre støyimmunitet for testing nær høyspentanlegg (les mer om støyimmunitet her)
  5. ny PDC test som gir en bredere og mer helhetlig vurdering av isolasjonens tilstand (les mer om PDC testing lengre ned i denne artikkelen)
  6. ekstra robust dobbel chassis design og CAT IV 1000V samt IP65
  7. stor lyssterk fargeskjerm for bedre avlesning
  8. dataoverføring via bluetooth i tillegg til USB

La oss se nærmere på den nye Re>Act test funksjonen. En Re>Act-test, også kjent som Reabsorption Current Test (reabsorpsjonsstrømtest), er en helt ny og unik testmodus som er patentsøkt av Megger. Den beskrives som en potensiell «game changer» innen DC-isolasjonstesting.

En Re>Act-test kan brukes både før og etter en isolasjonstest.

  • Før en isolasjonstest: Den overvåker nivået av reabsorpsjonsstrøm som kommer ut av isolasjonen og indikerer for brukeren hvilken effekt dette vil ha på isolasjonstesten hvis den ble utført på det tidspunktet.
  • Etter en isolasjonstest: Den kan overvåke utladningen av reabsorpsjonsstrømmen for å sikre at isolasjonen er fullt utladet. Dette er viktig for å forhindre en potensielt farlig returspenning.

De viktigste fordelene med Re>Act-modusen er at den:

  • Sikrer at nøyaktige målinger blir gjort.
  • Kan bidra til å forhindre at isolasjonstester feilaktig blir underkjent (f.eks. ved å unngå at reststrøm påvirker resultatet).
  • Kan bidra til å forhindre at isolasjonstester feilaktig blir godkjent.
  • Kan bidra til å forhindre at isolasjon blir etterlatt med en farlig returspenning.

Dernest skal vi se nærmer på den nye PDC test (Polarisation / Depolarisation Current testing) funksjonen. En PDC test er en mer omfattende Isolasjonsvurdering ved at den kombinerer flere tester. PDC-testen beskrives som å være «litt som å utføre en DAR (Dielectric Absorption Ratio), PI (Polarisation Index) og DD (Dielectric Discharge) testing alt i ett». Dette indikerer at den gir en bredere og mer helhetlig vurdering av isolasjonens tilstand.

  • Mye brukt for spesialisert isolasjonstesting på aktiva som motorer/rorterende maskiner.
  • Mer detaljert datainnsamling med komplett lade- og utladingsstrøm graf som gir detaljert innsikt i isolasjonens oppførsel over tid.

Best på sikkerhet!

Kontakt Megger AS for mer informasjon om MARK2 serie meggere på telefon 22280040 eller per epost på adressen: post@megger.no

Legg igjen en kommentar